Matúš Kromholc o galavečere Osobnosť mesta Piešťany 2016: Pol roka príprav stálo za to

Odovzdávanie Ceny primátora za rok 2016, určené tým, ktorí výrazne prispeli k rozvoju mesta v oblastí sociálnej, kultúrnej a environmentálnej, tento rok dostalo nový slávnostnejší šat. Ocenenie si prevzali vybraní nominanti verejnosti na galavečere s názvom Osobnosť mesta Piešťany v Dome umenia 6. mája. Podujatie profesionálne moderoval Peter Varinský a v programe vystúpili Folklórny súbor Slnečnica, spevácka skupina Povoja, speváčka Karolína Beňačková a žiaci tanečného odboru Základnej umeleckej školy. Nová koncepcia odovzdávania cien nesie rukopis člena iniciatívy Spoločne pre Piešťany Matúša Kromholca, ktorý ju v spolupráci s Mestom Piešťany aj zrealizoval.

V krátkom rozhovore okrem iného uviedol, prečo sa rozhodol pripraviť galavečer, aj kde čerpal inšpiráciu. Podľa ohlasov publika pozitívne zarezonovala hlavne kinoprojekcia prepojená s tanečnými a speváckymi vstupmi, ako i moderátor Peter Varinský či originálne kované trofeje.

Osobnosť roka namiesto Ceny primátora, ide iba o nový názov alebo by toto ocenenie malo mať aj iný rozmer?

V prvom rade by som chcel všetkých ubezpečiť, že Osobnosť mesta Piešťany je názov formátu galavečera a naďalej ide o odovzdávanie Cien primátora tak, ako je to v štatúte mesta. Pre prípad, že by sa mesto o ďalší rok alebo dva rozhodlo ísť pôvodnou cestou a odovzdávať ceny bez galavečera.
Medziľudské vzťahy sú veľmi dôležité. Stretnúť sa aspoň raz za rok všetci z rôznych oblastí verejného života pri kultúrnom večeri je podľa mňa základ.

Kde vznikla prvotná inšpirácia na zmenu formátu?

Inšpiroval som sa v susednom Česku, kde napríklad vo veľkom meste ako Ostrava, ale i v malom mestečku Otrokovice prikladajú oceňovaniu svojich osobností veľkú váhu. Bolo mi ľúto, že u nás (na Slovensku) to prebehne v štýle “hlavne to už majme za sebou”.

Prečo si sa rozhodol organizovať odovzdávanie cien ako galavečer?

Motivácia má veľa podôb a okrem tej finančnej je dôležité povzbudiť aj psychicky. Vzdať hold, resp. poďakovať všetkým, čo reprezentujú a pomáhajú mestu v akejkoľvek oblasti, ideálne počas slávnostnej udalosti. Dôležitejšie ako slová sú činy, a preto som sa rozhodol konať. Mohol som interpelovať úrad, aby sa inovovalo odovzdávanie cien… malo by to dopad na rozpočet, atď. Musel sa toho niekto chopiť, prebrať zodpovednosť, zohnať partnerov a výsledok už poznáte.

M. Kromholc (v strede) je poslancom Mestského zastupiteľstva a členom iniciatívy Spoločne pre Piešťany

Aká bola reakcia zástupcov mesta, keď si im predniesol svoju myšlienku?

Poslanci túto inováciu pred uskutočnením zobrali pozitívne. Aké sú ich reakcie po zhliadnutí galavečera, neviem.

Príprava takéhoto podujatia býva naozaj náročná, Ty si sa snažil ju zvládnuť viac menej vlastnými silami, keď sa obzrieš spätne, urobil by si niečo inak?

Snažím sa neľutovať to, čo urobím, ale brať si ponaučenia. Vždy robím všetko s presvedčením v čo najlepší výsledok. Pol roka príprav však stálo za to.

Ohlasy zúčastnených na slávnostné odovzdávanie cien boli zväčša pozitívne, čo sa ľuďom páčilo najviac a naopak, čo by prípadne navrhovali zmeniť?

Pozitívne zarezonovala hlavne kinoprojekcia prepojená s tanečnými i speváckymi vstupmi, ako aj moderátor Peter Varinský spolu s originálnymi kovanými trofejami. V hľadisku som mal troch nezávislých divadelných kritikov, od ktorých som už dostal spätnú väzbu. Samozrejme, je čo vylepšovať, avšak to je vždy otázka financií, a či vôbec budúci rok oceňovanie v takejto podobe bude, závisí od poslancov.

IMG_4935_resize

Myslíš si, že verejnosť by sa mala viac zapájať do procesu nominácií a má nový formát ambíciu prispieť aj k väčšej informovanosti o ľuďoch, ktorí sa aktívne zapájajú do života mesta?

Rozhodne si želám zapojenie verejnosti do procesu výberu jednotlivých osobností (hlavne v športe). Športovci totiž najviac komunikujú s verejnosťou.

IMG_4509_resize

Čo by si ešte dodal na záver?

Všeobecne počas a aj po galavečeri panovala príjemná atmosféra v celom kultúrnom stánku Domu umenia. Veľmi pekne ďakujem všetkým pracovníkom Domu umenia na čele s pani riaditeľkou Editou Bjeloševičovou, účinkujúcim zo súborov Slnečnica a Povoja a skvelej ZUŠke, talentovanej speváčke Karolíne Beňačkovej, moderátorovi Petrovi Varinskému ako aj partnerom galavečera, bez ktorých by sme to nedokázali. V neposlednom rade sa chcem poďakovať Máriovi Petlákovi a Ľubovi Gabrišovi za neustálu profesionálnu spoluprácu.

Titul Osobnosť mesta Piešťany Cenu primátora za rok 2016 v novom dizajne získali títo nominovaní:

V novej kategórii Čin roka príslušníci Mestskej polície mesta Piešťany Juraj Božík a Tomáš Zbroj za záchranu života dievčaťu, ktoré chcelo skočiť z Krajinského mosta.

Za environmentálnu oblasť  získal cenu piešťanský ornitológ Erich Kubica, ktorý svojimi aktivitami prispieva k záchrane Vtáčieho ostrova a populácie vtáctva na Sĺňave a v okolí.

Ocenenie za aktivity v sociálnej, zdravotníckej, charitatívnej a humanitárnej oblasti si odnieso za dlhoročnú prácu Ján Pastorek z organizácie Charita sociálnej starostlivosti a služieb pre zrakovo postihnutých občanov okresu Piešťany.

Kultúrnou osobnosťou roka sa stala členka Ové Pictures Veronika Obertová, ktorá spolu s Michaelou Čopíkovou prezentovala v Bruseli počas predsedníctva našej krajiny v Rade Európskej únie interaktívnu výstavu Hľadanie krásy.

Cenu za Kultúrny počin roka – architektonický Workshop [1:1] na piešťanskom Lide, si prevzala iniciátorka jeho organizácie Lívia Gažová z občianskeho združenia Centrum architektúry. V spolupráci s WO|V|EN vytvorili jeho účastníci drevený objekt UWO, ktorý sa stal súčasťou priestoru.

Po prvý raz odovzdával primátor mesta Miloš Tamajka aj ocenenie Filantrop roka. Zo štyroch nominovaných osobností vybrali komisie podnikateľa Dušana Guľáša zo spoločnosť Respect Slovakia, ktorá podporuje miestne podujatia i športové kluby, medzi inými aj Rugby Union Club Piešťany a FBC Páv Piešťany.

Titul Športovec roka 2016 získali:

V kategórii Najúspešnejší mládežnícky športovec – dorastenci do 18 rokov  atlétka Lýdia Drahovská, majsterka Slovenska v duatlone.

Najúspešnejším dospelým športovcom sa stala tenistka Dominika Cibulková.

Ocenenie Najúspešnejší kolektív získalo basketbalové družstvo Piešťanské Čajky.

Za kategóriu Tréner alebo zaslúžilý pracovník a oblasti športu si cenu odniesol Ján Ballay.

Najobľúbenejším športovcom sa na základe ankety obyvateľov mesta stal veslár Lukáš Babač.

Foto: L. Turňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *