Kandidáti na primátora debatovali o sociálnych veciach aj cestovnom ruchu

Náš kandidát na primátora Tomáš Hudcovič debatoval spolu s ostatnými kandidátmi, už dvakrát po sebe v pondelok o pol ôsmej večer na www.piestanytv.sk. Prvá debata sa týkala sociálnej oblasti a rezonoval v nej najmä chýbajúci domov pre seniorov.  Druhá sa venovala dôležitej téme cestovného ruchu (CR). Hoci všetci diskutéri zhodnotili, že rozvoj Piešťan v minulosti ovplyvňovalo najmä kúpeľníctvo, ich názory na dôvody súčasnej stagnácie, a tiež priority do budúcnosti sa už rozchádzali. Ďalšia debata bude opäť v pondelok 3. novembra v rovnakom čase.

piestany centrum titl

Na prvej debate v pondelok 20. októbra sa šiesti primátorskí kandidáti, z toho piati nezávislí – Ladislav Benedikovič, 59 r. konateľ, súčasný primátor Remo Cicutto, 52 r., 35-ročný Tomáš Hudcovič, riaditeľ vydavateľstva, jediný kandidát za koalíciu strán (KDH, OĽANO, SaS, Nova, Most-Híd) Andrej Klapica, 37 r., Jarmila Staneková, 56-ročná manažérka a riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Miloš Tamajka, 38 rokov, najskôr v debate predstavili a hovorili o tom, prečo kandidujú. Ich predstavenie v krátkosti zhrnul aj moderátor Ján Babič, ktorý odštartoval  úvodnú problematiku – sociálna oblasť. Skoro dve hodiny trvajúca debata sa k iným témam nakoniec ani nedostala a okrajovo sa venovala námetu moderátora – hazardu.

V jednotlivých vystúpeniach kandidátov najviac rezonovalo chýbajúce vhodné zariadenie pre seniorov, ktorého potreba vybudovania bola zahrnutá už v roku 2005 v Stratégii rozvoja mesta Piešťany. S jeho dokončením sa počítalo v roku 2007. Dodnes však nestojí. V súčasnosti máme v Piešťanoch skoro sedemtisíc obyvateľov v dôchodkovom veku a približne 5 % – teda viac ako tristo z nich, je odkázaných na starostlivosť iných ľudí. Kapacitu mestských zariadení tvorí 44 lôžok. Mesto poskytuje aj opatrovateľskú službu v domácnostiach starším ľuďom, podľa stupňa odkázanosti.

O týždeň neskor v pondelok 28. októbra moderátora vystriedala Jána Babiča žena s praxou regionálnej redaktorky RTVS  –  Monika Maťová.  Uviedla, že Piešťany boli kedysi „mekkou“ cestovného ruchu a vyzvala kandidátov aby zhodnotili situáciu a navrhli, čo ďalej so súčasnou stagnáciou návštevnosti.

Ako prvá dostala slovo jediná žena medzi prítomnými adeptmi na post primátora – nezávislá kandidátka Jarmila Staneková.  Myslí si, že k úpadku cestovného ruchu prispelo aj to, že prestali fungovať dve veľké kúpaliská Sĺňava a Eva, čím poklesli príjmy najmä drobným ubytovateľom, ale i hotelom. Zamerala by sa v budúcnosti  napríklad na využitie moderných možností ako napríklad cykloturistika, ktorú by riešila v spolupráci celého okresu Piešťany. Spomenula i zachovanie železničky Čango, ktorá by mohla prevážať nielen turistov, no tiež cyklistov či zamestnancov firiem z okolia.

diskusia1

Súčasný primátor Remo Cicutto sa vo svojom príspevku vrátil do čias pred rokom 1989. Kúpeľníctvo označil za základný cestovný ruch a za druhú časť rekreáciu. Po revolúcii došlo podľa neho k zmene aj preto, že zanikli veľké podniky, ktorí svoje nehnuteľnosti poskytovali na rekreáciu zamestnancom. Vývoj  poznačila i kríza v roku 2008. Za úspech považuje otvorenie kolokruhu a  revitalizáciu potoka Dubová. Myslí si, že stagnáciu spôsobuje u skoro tristo podnikateľských subjektov u nás aj neochota spolupracovať, časť podporu CR financuje a ostatní sa iba vezú. V závere uviedol, že sa treba zamerať na rozvoj cestovného ruchu na mestskej časti.

Ďalší diskutujúci Ladislav Benedikovič označil mesto v súčasnosti pre tradičnú klientelu – obyvateľov Slovenska, Českej republiky či bývalého východného Nemecka  za cenovo nedostupné. Kúpeľníctvo pritom považuje za alfu a omegu cestovného ruchu v Piešťanoch.  Tvrdí, že aj pri ostatných ubytovacích zariadeniach bola atraktívnou súčasťou ich ponuky ambulantná liečba a preto sem i ľudia prichádzali. Dnes si však za relaxom a rehabilitáciou zájdu do termálnych aqaparkov, ktoré vyrástli rôzne naokolo a ich služby sú výrazne lacnejšie ako pobyt s procedúrami v kúpeľoch.

Podľa  Miloša Tamajku v Piešťanoch chýba primárny produkt cestovného ruchu, ktorým bolo kúpeľníctvo. Konštatoval, že politika kúpeľov sa zmenila na wellness. Iné mestá ale pochopili, že treba využiť dostupné prírodné zdroje a zvýšiť prílev návštevnosti. Ako príklad uviedol Podhájsku, ktorú ročne navštívi 700-tisíc ľudí a Piešťany približne desatina z tohto čísla. Myslí si tiež, že máme priveľa ubytovacích kapacít ako pozostatok z minulosti. Ako primátor chce dosiahnuť prístup k termálnej vode a pri výstavbe nových projektov spolupracovať so súkromnými investormi.

hudcovic

Tomáš Hudcovič doplnil, že cestovný ruch je úzko prepojený aj na zamestnanosť a situácia núti Piešťancov  dochádzať za prácou. Tvrdí, že mestu chýba základná atrakcia pre ľudí mimo kúpeľov. Úlohou mesta podľa neho je pomôcť ju zabezpečiť. Už viac ako desať rokov sa hovorí o riešení potreby kúpaliska, ale nič nezmenilo. Myslí si, že oblastná organizácia cestovného ruchu by pri správnej práci a narábaní s financiami mala viesť marketingové kampane, ktorými by k nám ľudí dotiahli.  Jednou z úloh by podľa neho malo byť aj zabezpečenie leteckého spojenia v spolupráci s podnikateľmi, vďaka čomu by sme do regiónu dokázali priniesť milióny eur.

Kandidát s podporou koalície NOVA, OĽaNO, SAS, Most – Híd Andrej Klapica okrem iného uviedol, že je potrebné zadefinovať, že Piešťany celé sú akoby priemyselným parkom cestovného ruchu. Podľa príkladov zo zahraničia by sme už pri príjazde do mesta mali dávať signál, že ide o kúpeľné mesto – upravenými trávnikmi, cestami, rovnými chodníkmi. Spomenul, že mesto a okolie disponuje mnohými prírodnými darmi ako napríklad Sĺňava, Červená veža či Ducové s históriou, ktoré by spestrili návštevníkovi pobyt u nás, pričom služby by čerpal v meste. Nezabúdal by tiež na kúpele ako ich najväčšieho poskytovateľa a zamestnávateľa.

Obe diskusie  nájdete na http://piestanytv.sk/ v sekcii Aktuálne.

Diskusia bude aj budúci týždeň – priamy prenos môžete sledovať v pondelok 3.11. o 19,30 h na uvedenej webovej adrese.

(Zdroj: www.pnky.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *